Nie od dziś wiadomo, ze kolory stymulują nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. To, jaki wybieramy kolor stanowi o naszych potrzebach, upodobaniach i temperamencie. Posiadając wiedzę na temat psychologii koloru jesteśmy w stanie tak zastosować odpowiedni dobór barw aby wyciszyć i uspokoić, pobudzić i skłonić do działania, przyciągnąć wzrok i rozkochać, pobudzić pamięć i krążenie krwi czy wzmocnić wytrzymałość organizmu.

Przedstawimy Państwu krótki opis znaczenia kilku barw abyście mogli sami zastanowić się, jakie są Państwa potrzeby i jakim kolorem je wspomóc.

Biel

Pozwala trzeźwo myśleć, sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i otwarci na propozycje. Uspokaja emocje, łagodzi stres, podnosi dobre samopoczucie. Szlachetnie rozjaśnia i powiększa wnętrze. Niejednokrotnie nadmiar bieli we wnętrzu sprawia, że możemy poczuć się osamotnieni, dlatego też nie poleca się stosować jej osobom czującym się samotnie.

Żółty

To kolor słońca, plaży i lata. Wzbudza w nas chęć do życia, sprawia, że jesteśmy radośni, mamy lepszą pamięć i jaśniejsze myślenie. W pomieszczeniu o żółtych tonacjach jesteśmy bardziej pewni siebie i szybciej podejmujemy decyzje. Nie poleca się go jednak osobom wrażliwym na krytykę. Bywa, że pogarsza samopoczucie i zwiększa przyspiesza szybkość irytacji.

Czerwień

Ognista, karminowa, czy szlachetnie stonowana- zawsze wzburza krew w żyłach i w sercu. Przyciąga wzrok, daje poczucie luksusu i wybudza ze śpiączki nawet tych najbardziej ospałych. To kolor sukcesu. Nie polecamy go zbyt nerwowym i pobudzonym osobom a także chorym na nadciśnienie i odczuwającym permanentne zmęczenie, gdyż może przytłaczać.

Pomarańcz

Idealny do jadalni – pobudza układ trawienny, optymistycznie wpływa na nasze samopoczucie, przyciąga pozytywne myśli, wzbudza w nas chęć do działania. Kojąco działa na nerwy, ale nie jest najlepiej dobranym kolorem dla osób cierpiących na klaustrofobię i czujących się zagubionymi.

Zieleń

Kolor nadziei, kreatywności, tworzenia i pasji. Odpręża, reguluje oddech, daje poczucie spokoju, bezpieczeństwa i równowagi. Ułatwia podjęcie decyzji, rozjaśnia umysł, podnosi samoocenę i dodaje optymizmu. Nie dodaje energii do działania, sprawia, że jesteśmy powolniejsi, ale bardziej opanowani.

Niebieski

Twórczość, wyobraźnia, lekkość. Obniża ciśnienie krwi, daje poczucie chłodu. Działa kojąco dla osób wyczerpanych, szukających harmonii i odprężenia. Nie jest polecany dla przygnębionych i zdenerwowanych. Ułatwia wyciszenie się i zapewnia spokojny sen.

Fiolet

Kolor ludzi wielkodusznych, uczuciowych ale i władczych. Oczyszcza, działa korzystnie na układ nerwowy i przemianę materii. Zmniejsza apetyt, pomaga pozbyć się lęków i obsesji. Niewskazany dla osób pragnących akceptacji i przewrażliwionych.

Brąz

Uczciwość, solidność, uporządkowanie i chęć pomocy to synonimy brązu. Tworzy aurę spokoju, harmonii i bezpieczeństwa. Daje poczucie ciepła i stabilizacji. Brąz nie jest polecany osobom zamkniętym w sobie gdyż sprzyja izolacji.

Róż

Stanowi o sile, uczuciowości i życzliwości człowieka. Typowo kobieca barwa podnosząca poczucie bezpieczeństwa, wzbudza sympatię i chęć do igraszek. Łagodnie zmniejsza napięcie mięśni i sprzyja podejmowaniu ryzyka.